• Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Gniewkowie 🇵🇱 wraz ze swoimi partnerami z Turcji 🇹🇷 oraz Łotwy 🇱🇻 rozpoczyna współpracę w ramach projektu Erasmus+ 🇪🇺 !
      • Circular economy, the way to green enterpreneurship 🇪🇺 ♻️🌍

      • Gniewkowska Jedynka została koordynatorem projektu 🇪🇺 Erasmus + !

        Szkoła Podstawowa nr 1 im. Wojska Polskiego w Gniewkowie 🇵🇱 wraz ze swoimi partnerami z Turcji 🇹🇷 oraz Łotwy 🇱🇻 rozpoczyna współpracę w ramach projektu Erasmus+ 🇪🇺. Uczniowie wcielą się w role „zielonych przedsiębiorców” (ang. green entrepreneurs) i pracować będą nad koncepcją tzw. „gospodarki obiegu zamkniętego”♻️(ang. circular economy). W ramach współpracy odwiedzą zaprzyjaźnione szkoły w Turcji 🇹🇷 oraz na Łotwie 🇱🇻 !

         

      • styczeń 2024
        • Pierwsza wizyta w ramach projektu Erasmus+ 🇪🇺

          Pierwsza wizyta w ramach projektu Erasmus+ 🇪🇺

          Projekt 🇪🇺 Erasmus+ oficjalnie rozpoczęty w naszej szkole! ♻️

          W dniach 21-25 stycznia 2024 mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli zaprzyjaźnionych szkół z Sivas 🇹🇷 oraz Dyneburga 🇱🇻. Była to pierwsza, organizacyjna wizyta i okazja do spotkania wszystkich partnerów. Podczas prac projektowych dokładnie określono, harmonogramy działań, cele oraz odpowiadające za nie jednostki, utworzono social media oraz ustalono procedury organizowania kolejnych mobilności z udziałem uczniów. Po serii spotkań organizacyjnych, nasi goście odwiedzili gniewkowski 🏛️Urząd Miasta oraz siedzibę  🌳 Nadleśnictwa Gniewkowo – instytucje, które jako pierwsze zostały zaproszone do udziału w działaniach projektowych. Współpracę Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wojska Polskiego oraz Nadleśnictwa Gniewkowo potwierdził list intencyjny podpisany przez Nadleśniczego, Pana Ireneusza Jałozę oraz Dyrektora Szkoły Panią Marlenę Wojdylak.

          Przez całą długość projektu, nasi uczniowie pod opieką koordynatora projektu angażować się będą w szereg zadań proekologicznych. Będziemy odwiedzać lokalne instytucje, przedsiębiorstwa oraz organizacje, gdzie uczniowie gniewkowskiej Jedynki wcielą się w rolę „zielonych przedsiębiorców”.

          Każda szkoła zaangażowana w projekt wyśle 16 uczniów, którzy wezmą udział w warsztatach organizowanych zarówno w Turcji 🇹🇷, jak i na Łotwie 🇱🇻. Ostatnie, finałowe spotkanie odbędzie się w Polsce 🇵🇱 wiosną 2025 roku.

          Koordynatorem całego projektu jest nasza szkoła! 💪😁

      • kwiecień 2024
        • Drugie spotkanie projektowe - Łotwa 2024

          Drugie spotkanie projektowe - Łotwa 2024

          Dzień 1 i 2

          Pierwszy dzień przeznaczony była na transfer 🇵🇱🚌🛫🛬🚌🇱🇻

          Kolejny rozpoczęliśmy od oficjalnego przywitania oraz części artystycznej w szkole partnerskiej Daugavpils Saskaņas pamatskola 🇱🇻. Następnie seria paneli warsztatowych, po których udaliśmy się na obiad. Dzień roboczy zamknęliśmy inspekcją lokalnego przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. 😁😁

          Dzień 3

          Po zameldowaniu się w szkole trzeciego dnia, wzięliśmy udział w szeregu warsztatów oraz paneli dyskusyjnych przeprowadzonych w siedzibie naszych gospodarzy. Uczniowie wcielili się w role „zielonych przedsiębiorców” i przedstawili swoje pomysły umożliwiające zarządzanie przedsiębiorstwem w sposób zrównoważony i ekologiczny. Dzięki tym rozwiązaniom zdecydowanie zmniejszymy nasz ślad węglowy! 🌿💡💧

          Po owocnej pracy udaliśmy się do XIX-wiecznej fortecy, gdzie mieści się Centrum Edukacyjne oraz Galeria Sztuki poświęcona światowej sławy artyście – Marku Rothko. Po zwiedzaniu zabytkowego obiektu wzięliśmy udział w warsztatach malarskich. 🖌️👨‍🎨

          Oficjalne spotkania projektowe zakończyliśmy wizytą w Centrum Innowacyjności…🧲🔬🥼🧬

          Dzień 4

          Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od krótkiej wizyty w szkole partnerskiej oraz miejskiej bibliotece. Następnie ruszyliśmy na spacer po Daugavpils, który doprowadził nas do lokalnego ogrodu zoologicznego. Latgola ZOO🐒🦎🐍🐟 jest przedsiębiorstwem, dla którego opracowywaliśmy ekologiczne rozwiązania redukujące m.in. ślad węglowy. Spacerując ścieżkami ZOO udało nam się zobaczyć wiele ciekawych zwierząt, a pobyt w ogrodzie był dla nas wspaniałą lekcją przyrody, przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu.

          Następnym przystankiem na naszej trasie była Elektrociepłownia Miejska Daugavpils 🏭 – kolejny zakład, który wspieramy działaniami projektowymi. Oprowadzono nas po zabytkowym, 113-letnim budynku. Zobaczyliśmy wnętrza normalnie niedostępne osobom postronnym oraz zdobyliśmy wiele ciekawych informacji dotyczących sposobu działania takiego przedsiębiorstwa.

          Wspólny dzień zakończyliśmy wizytą w centrum kultury House of Unity🏛️, gdzie nauczyliśmy się wypiekać tradycyjny łotewski chleb🍞🇱🇻.

          Ostatnim punktem prac projektowych była ceremonia wręczenia certyfikatów z rąk dyrektor szkoły, pani Jeļeny Vucēny.

          Dzień 5

          Ostatni dzień naszej wizyty roboczej na Łotwie🇱🇻 rozpoczęliśmy od lekcji w szkole partnerskiej. Następnie udaliśmy się na spotkanie z zastępcą burmistrza Daugavpils🏛️, panem Alekseyem Vasilyevem. Podczas wizyty w ratuszu zaprezentowano nam ekologiczne inicjatywy podejmowane przez miasto oraz przybliżono działania miejscowego ogrodu zoologicznego, w którym to gościliśmy wczoraj. Spotkanie z włodarzami miasta zakończyło część oficjalną projektu.

          Wraz z grupą turecką🇹🇷, udaliśmy się na wycieczkę do oddalonego o 100 km muzeum wsi łotewskiej Andrupene. Po zwiedzeniu skansenu i poznaniu wielu ciekawych rzeczy dotyczących regionu Latgola, zasiedliśmy w jednej z chat do tradycyjnej łotewskiej biesiady. Przywitały nas bogato zastawione stoły, a magiczną atmosferę podkreśliła pogoda, która postanowiła zrobić nam niespodziankę i pokryła całą okolicę śniegiem! ⛄❄️

          Po wspaniałej uczcie, ruszyliśmy do największego sanktuarium katolickiego w Łotwie - Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny⛪. Po zwiedzeniu obiektu i zakupieniu pamiątek, udaliśmy się w podróż powrotną do Daugavpils. Ostatni wieczór w mieście to czas pożegnań z nowymi przyjaciółmi...

  • 🇪🇺 Erasmus+ 2023/2025

      • Projekt
      • Projekt realizowany w ramach Akcji 2 polega na międzynarodowej współpracy szkół, placówek edukacyjnych, lokalnych lub regionalnych władz odpowiedzialnych za oświatę i innych organizacji działających na rzecz edukacji szkolnej. Cele projektów dotyczą wypracowania i/lub transferu innowacji w celu zapewnienia wysokiej jakości kształcenia, a także wymiany dobrych praktyk. Celem działań jest również zdobywanie doświadczenia we współpracy międzynarodowej oraz dążenie do zmiany charakteru pracy instytucji na bardziej międzynarodowy.

      • Instytucje partnerskie
        • 🇵🇱 Szkoła Podstawowa nr 1 w Gniewkowie
        • 🇹🇷 Bahcesehir Okullarianonim Sirketi Sivas
        • 🇱🇻 Daugavpils Saskanas pamatskola
      • Cele projektu
      • Celem projektu jest m.in. zdobywanie wiedzy, rozwijanie świadomości dotyczącej koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy) oraz promowanie jej w środowisku lokalnym. Uczestnicy akcji nawiążą współpracę z podmiotami gospodarczymi oraz zbadają ich profil ekologiczny. Istotnym celem projektu jest również rozwój kompetencji językowych oraz umiejętność zastosowania ich w pracy o charakterze międzynarodowym co wraz z rozwojem przedsiębiorczości i kreatywności stanowiło będzie niezapomniane doświadczenie.

      • Spotkania robocze
      • Współpraca w ramach grup roboczych odbywa się zarówno w krajach partnerskich ( w Polsce 🇵🇱, w Turcji 🇹🇷 oraz na Łotwie 🇱🇻 ), jak i zdalnie wykorzystując możliwości pracy w "chmurze" oraz konferencji online.

      • Konkurs na logo projektu Erasmus+ 🇪🇺

      • Jednym z pierwszych zadań realizowanych w ramach projektu Erasmus+ 🇪🇺, było zorganizowanie konkursu na logo projektu.

        Uczniowie klas VII, którzy wyrazili chęć udziału w konkursie wysłali swoje propozycje.

        Spośród wszystkich prac, komisja konkursowa oceniła i wybrała te, które będą reprezentować naszą szkołę w międzynarodowym finale zorganizowanym przez naszego partnera z Łotwy.

        Oceniana była zgodność z założeniami projektu, kreatywność, technika wykonania oraz oryginalność.

        Finałowe prace oceniane były przez nauczycieli wszystkich instytucji partnerskich. Każda szkoła dysponowała 10 głosami oddawanymi przez nauczycieli w ankiecie online.

        Najwięcej głosów (11) zdobyło logo przygotowane przez uczniów z Łotwy 🇱🇻.

         

        🇵🇱 Wyniki etapu szkolnego:

        I miejsce – A. Łącka (VII c ), 29pkt.

        II miejsce – A. Pniewska i Z. Pluta (VII c), 28 pkt.

        III miejsce (ex aequo) – A. Chmielewska i M. Krzysztofiak (VII b), 21 pkt.

        III miejsce (ex aequo) – O. Chmal (VII a), 21 pkt.

         

        Uczniowie wyróżnieni:   J. Stachowiak (VII a), W. Zimna (VII c)

         

        Skład komisji konkursowej:

         

        1. M. Wojdylak – dyrektor szkoły

        2. P. Skrajny – wicedyrektor, koordynator projektu

        3. T. Palacz – nauczyciel informatyki

        4. T. Wesołek – nauczyciel plastyki