• TERAPIA LOGOPEDYCZNA

• Terapię logopedyczną w naszej szkole prowadzi p. Joanna Gmaj-Murawska.

Zajęcia odbywają się w gabinecie logopedy (sala A17).

Zapraszam do zapoznania się z artykułami i ćwiczeniami umieszczonymi na naszej stronie. Dostarczą one informacji z zakresu logopedii, m.in.: kim jest logopeda?, jakie są cele logopedii?, jak ćwiczyć w domu?, jak motywować i wspierać dziecko w terapii logopedycznej?.

• CELE TERAPII LOGOPEDYCZNEJ

•

• Stymulowanie prawidłowego rozwoju mowy dziecka poprzez korygowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej, gramatycznej.
        • Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.
        •  Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.
        • Wyrabianie u dziecka właściwej motywacji do podjęcia prawidłowej wymowy.
        • Wdrażanie dzieci do obcowania z literaturą i sztuką oraz twórczej aktywności słownej.
        • Rozwijanie kultury słowa potocznego i artystycznego.
        • Usprawnianie techniki czytania i pisania.
        • Wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka.
        • Nawiązanie właściwego kontaktu z dzieckiem, opartego na pełnym zaufaniu oraz ukształtowanie pozytywnego stosunku do zajęć.
        • Kształtowanie świadomej analizy głoskowej i kontroli własnej wymowy przez dziecko.
        •  Kształtowanie prawidłowych nawyków artykulacyjnych.
        • Wyrabianie prawidłowego toru oddechowego.
        • Usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych (języka, warg).
        • Usprawnianie słuchu fonematycznego.
        • Wywołanie danej głoski.
        •  Poprawna wymowa głosek w izolacji.
        •  Poprawna wymowa głosek w sylabach.
        •  Utrwalenie poprawnej wymowy głosek w sylabach i w wyrazie -w nagłosie-w śródgłosie-w wygłosie.
        • Utrwalanie poprawnej wymowy głosek w parach wyrazów, w zdaniach, wierszach, mowie potocznej.
        • Różnicowanie nieprawidłowo i prawidłowo brzmiących głosek.
        • Utrwalenie wymowy głosek w opozycji np. syczące – szumiące.
        • Bogacenie słownictwa biernego i czynnego przez opowiadania, rozmowy.
      • ZADANIA LOGOPEDY

• 1.  Diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy oraz poziomu rozwoju językowego uczniów.

2. Prowadzenie zajęć logopedycznych dla uczniów oraz porad i konsultacji dla rodziców i nauczycieli w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń.

3. Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów.

4. Wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:

a) rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki,

b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

• Artykuły i ćwiczenia logopedyczne