Szkoła Podstawowa Nr 1 w Gniewkowie, to placówka o długiej, wyjątkowej historii, nierozerwalnie związanej z Gniewkowem. Pamięć o minionych latach i pokoleniach, które tworzyły miasto i szkołę, jest niezwykle ważna, dlatego w szczególny, niepowtarzalny sposób 8 maja 2023 roku obchodzono Święto Szkoły.
Podczas uroczystej akademii, nie zabrakło wielu wzruszeń, sentymentalnych powrotów do przeszłości naszej Małej Ojczyzny, historycznych podróży przez wieki, a także hołdu złożonego Patronowi Szkoły, którym jest Wojsko Polskie 🇵🇱. Uczczono 755. rocznicę powstania Gniewkowa i 50. rocznicę nadania szkole imienia Wojska Polskiego.
Gdyby mury mogły mówić, opowiedziałyby o ważnych wydarzeniach z historii naszego miasta i szkoły. Znakomicie to oddała prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Grażynę Czachorowską - Szczupak, a słowa piosenki: „Pytasz mnie, co właściwie Cię tu trzyma…” Andrzeja Rosiewicza doskonale komponowały się z obrazami, które ukazywały się przed licznie zgromadzonymi gośćmi.
Kujawiak w wykonaniu uczniów klas I a i II b, których przygotowały panie Mirella Roszak, Agnieszka Jędrzejczak – Woźniak i Agnieszka Szafrańska, dopełniał historię naszego regionu.
Prowadzący zwrócili także uwagę na pamięć o nauczycielach SP 1, mieszkańcach Gniewkowa i okolic, którzy zginęli podczas niemieckiej okupacji. Dostojnie zabrzmiał utwór, zaśpiewany przez uczniów naszej szkoły pt.: „Uwierz Polsko”.
W kolejnej części akademii, podkreślono wieloletnie i szerokie związki szkoły z Wojskiem Polskim i kultywowanie przez placówkę wartości patriotycznych. Odbył się perfekcyjny pokaz wojskowej musztry w wykonaniu uczniów klasy III b, V a i VIII g, przygotowywanych przez p. Małgorzatę Stachulską i p. Annę Wesołowską.
Zajrzano także do szkolnych kronik, przedstawiających historię szkoły, a to za sprawą prezentacji multimedialnej p. Grażyny Czachorowskiej – Szczupak.
Szkoła, to nie tylko nauka, ale i zmieniająca się moda. Przez dzieje mody poprowadzili zebranych uczniowie kl. III a pod kierunkiem p. Małgorzaty Gremplewskiej i p. Ewy Pińskiej. Mogliśmy podziwiać dawne fartuszki szkolne z białymi kołnierzykami i tarczą szkolną na ramieniu, glany i ramoneski, aż po współczesne trendy, wskazujące na niepowtarzalność i oryginalność.
Pamiętając o tych wszystkich, którzy są absolwentami SP 1 w Gniewkowie, uczniowie kl. VI b i uczennicy klasy łączonej, przygotowani przez p. Agnieszkę Bochat i p. Magdalenę Bielińską, przygotowali choreografię do piosenki śpiewanej przez ucznia kl. V c Maksymiliana Mazę – Mazura (w oryginale: Zbigniew Wodecki) „Lubię wracać tam, gdzie byłem”. W niezwykle elegancki, dostojny, romantyczny sposób wyrazili swoje uznanie dla minionych pokoleń absolwentów „Jedynki”.
Kolejne lata, to kolejne dopisywane rozdziały w historii SP 1 i historii Gniewkowa. Do jej tworzenia zachęcił występ uczniów kl. I a i II b do piosenki śpiewanej przez Filipa Lipinskiego: „Jak przygoda to tylko w Jedynce”
W dalszej części usłyszeliśmy hejnał Gniewkowa, który zagrał uczeń klasy VI c Filip Lorek, a także wszyscy występujący oraz zebrana społeczność szkolna, odśpiewali utwór „Moje miasto”, którego autorem słów i kompozytorem jest nauczyciel naszej szkoły p. Tomasz Wesołek.
Na zakończenie tej podniosłej uroczystości Pani Dyrektor Marlena Wojdylak podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie tak pięknej uroczystości. Zachęciła do obejrzenia mini historycznej wystawki z eksponatami z krzemienia, ilustracji i fotografii ważnych miejsc w Gniewkowie, a także zaprosiła do skorzystania z interaktywnej mapy z czasów zaborów z 1870 r. Następnie były życzenia od przybyłych gości, gratulacje, wzruszenia, kwiaty, miłe słowa… W uszach społeczności szkolnej nadal dźwięczą słowa jednego z gości: „Lubię Tu być!”. 👏❤️
Zapraszamy do fotorelacji! 📷